Nasz zespół już w czwartkowe popołudnie wyjedzie do Pragi, by podjąć rywalizację w ramach rozgrywek młodzieżowych europejskich pucharów CE EYBL.

W stolicy Czech Oknoplast Korona Szkoła Gortata Kraków zmierzy się z:
– Next Step Academy Rapallo (Włochy)
– Suadiye Basketbol Kulubu Stambuł (Turcja)
– C.S U-BT Cluj Napoca (Rumunia)
– HoNsU (Finlandia)

Każdy z tych zespołów skrywa pewną niewiadomą i stanowi zagadkę do odkrycia. Jednak nauka w takich warunkach ma najwyższą wartość.

Wszystkie wymienione drużyny mają już pewne doświadczenie w sferze szkoleniowej i mogą się pochwalić efektami. Wychowankiem fińskiego HoNsU jest zawodnik Chicago Bulls, Lauri Markkanen.

Sama Praga skrywa w sobie piękną historię, wiele zabytków, ale i sportowych ciekawostek.

To właśnie tam znajduje się drugi największy stadion na świecie mogący pomieścić 250 tysięcy widzów. Jak to możliwe?

Trybuny obiektu położonego w dzielnicy Strahov wcale nie są bardzo wysokie, ale wymiary płyty boiska to 310,5 m x 202,5 metrów. Nie bez powodu mieści się na nim… 9 piłkarskich boisk.

Naszym zawodnikom przyjdzie występować w hali Folimanka, dokładnie tej samej, która przez lata gościła rozgrywki Euroligi kobiet, za sprawą miejscowego klubu ZVVZ USK Praga. W 2015 roku okazał się on nawet najlepszy w Europie.

O tym, że na parkiecie będzie trzeba walczyć o każdą piłkę i nie będzie miejsca na swobodne operowanie piłką zdaje się przypominać praska architektura. Jedna z ulic, Vinarna Certovka ma… 50 cm szerokości. Aby zapobiegać zbyt dużemu ściskowi, ruch pieszych regulowany jest światłami.

Nie ma konieczności, by przekonywać, jak ważna w koszykówce jest obrona. W innych dziedzinach życia również. W Pradze wiedzieli to już w IX wieku, gdy zaczęto wznosić zamek, będący obecnie największym zamkiem na świecie.

Aby coś funkcjonowało należycie potrzebne są solidne fundamenty. Sportowcy jako budulca w pożywieniu potrzebują dużo białka. Białka z jajek użyto także do budowy słynnego praskiego Mostu Karola z XIV wieku. Jego powstanie pozwoliło połączyć dwie integralne dzielnice obecnej Pragi.

Mieszkańcy Pragi bardzo interesują się sportem. Na świecie słynny jest jeden z fanów piłkarskiego zespołu Bohemians Praga. Nie opuszcza żadnego meczu od lat. Przychodzi na stadion wraz z psem, który pomaga mu dostać się w ukochane miejsce. Dlaczego? Ów, kibic jest niewidomy, ale wystarcza mu, że czuje atmosferę sportowego widowiska.

My spróbujemy stworzyć w stolicy Czech wyjątkową atmosferę. Do dzieła!